امروز: شنبه 25 آبان 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

مقاله آزمایش بدست آوردن چگالی مواد

مقاله آزمایش بدست آوردن چگالی مواد دسته: مواد و متالوژی
بازدید: 6 بار
فرمت فایل: docx
حجم فایل: 15 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 6

آزمایش بدست آوردن چگالی مواد به همراه توضیحات کامل

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

خرید

آزمایش بدست آوردن چگالی مواد

1 ) هدف آزمایش :

          محاسبه چگالی اجسام مختلف شامل اجسام هندسی و غیر هندسی

2) تئوری آزمایش :

چگالی مقدار جرم موجود در واحد حجم ماده است که آنرا با علامت اختصاری ρ نشان می‌دهند که از رابطه ρ=m/V یا D=m/V بدست می‌آید. در این رابطه D یا ρ چگالی ماده ، m جرم جسم و V حجم اشغال شده توسط آن ماده می‌باشد.

واحدها

 اندازه گیری گیری چگالی جامدات و مایعات معمولا جرم را بر حسب گرم (g) یا کیلوگرم (kg) و حجم را بر حسب سانتیمتر مکعب (cm3) یا مترمکعب (m3) بیان می‌کنند که در این صورت چگالی برحسب واحدهای کیلوگرم بر متر مکعب (Kg/m3) یا گرم بر سانتیمتر مکعب (gr/cm3) می‌سنجند. چگالی نشانگر این است که جرم ماده تا چه حد متراکم شده است. مثلا ، سرب یک ماده چگال است، زیرا مقدار زیادی از آن در حجم کوچکتر متراکم شده از طرف دیگر چگالی هوا بسیار کم است.

طریقه اندازه گیری

برای اندازه‌گیری چگالی یک جسم باید هم جرم جسم (m) و هم حجم (V) آن را اندازه‌گیری کنیم. جرم را می‌توانیم با ترازو اندازه‌گیری کنیم. حجم یک جسم جامد را می‌توانیم با راههای گوناگون اندازه بگیریم. مثلا برای بدست آوردن حجم یک مکعب ، اندازه یک ضلع آن را به توان 3 می‌رسانیم و یا برای تعیین حجم یک مکعب مستطیل طول ، عرض و ارتفاع آن را در هم ضرب می‌کنیم. حجم یک مایع را می‌توانیم با ظرف شفاف مدرجی که واحدهای حجم را نشان می‌دهد، اندازه بگیریم. در آزمایشگاه معمولا برای اندازه گیری حجم مایعات از استوانه مدرج استفاده می‌کنند. در مواردی بوسیله اندازه‌گیری جرم نسبی مواد نسبت به هم از طریق چگالی نسبی مواد نسبت به هم می‌توانیم چگالی تک‌تک مواد را اندازه‌گیری نموده و مشخص نماییم.

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

خرید

برچسب ها : آزمایش بدست آوردن چگالی مواد , چگالی مواد , ازمایش چگالی , تیوری ازمایش چگالی , طریقه ازمایش چگالی , تعریف چگالی , کاربرد چگالی , دانلود مقاله , دانلود تحقیق

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر